پانسمان در منزل

پانسمان زخم

یکی از خدمات پرستاری که مجموعه دهقان درمان ارائه می دهد تعویض پانسمان در منزل است.
پانسمان (Pansement) نوعی پوشش محافظتی است که بر روی زخم قرار میگیرد تا زمان ترمیم زخم را بهبود بخشد. پانسمان به دلایلی مانند کنترل خونریزی، جلوگیری از ورود آلودگی و میکروب به زخم، فراهم کردن دما و رطوبت مناسب برای زخم و در کل تسریع در روند بهبودی زخم واجب است.

به طور کلی دو نوع زخم داریم: زخم باز و زخم بسته

زخم های بسته مانند تاول چون راهی برای خروج خون ندارند نیازی به پانسمان ندارند. اما در مورد زخم های باز به دلیل اینکه ممکن است زخم گسترش پیدا کند و یا باعث عفونت شود پانسمان انجام می شود.

پانسمان زخم های خشک و پانسمان زخم های تر

یکی از موارد مهم هنگام پانسمان که پرستاری که این کار را انجام می دهد باید در نظر داشته باشد خشکی یا تری زخم است. زخم تر زخمی است که هنوز خونریزی دارد و زخم خشک زخمی است که دیگر خونریزی ندارد اما پوست اضافه و ترشحات در اطراف زخم وجود دارد. برای زخم های تر در بعضی مواقع طی روز چند بار باید پانسمان عوض شود اما برای زخم های تر عموما یک بار در روز کافی است.

انواع پانسمان زخم در منزل
*باند و گاز * پانسمان کامفیل *پانسمان هیدروژل
*پانسمان فوم *پانسمان شفاف *پانسمان آلژینات

مراحل پانسمان توسط پرستار در منزل

• در اولین قدم محل زخم به خوبی و با مواد بهداشتی شسته می شود. اما اگر زخم خیلی عمیق و دارای خونریزی باشد نباید شسته شود بلکه باید روی زخم با پارچه تمیز و استریل پوشیده شود.

• در قدم بعدی باید خونریزی کنترل شود، مانند فشردن پوست در قسمت زخم شده و نزدیک کردن لایه های زخم به هم

• و در آخرین قسمت با دست های کاملا ضد عفونی شده پانسمان صورت میگیرد که بسته به زخم میتواند هر یک از انواع آن مانند گاز، فوم، کامفیل و… باشد.
چه کسانی به پانسمان نیاز دارند؟

وقتی زخمی در بدن ایجاد می شود باید جلوی پیشروی آن را گرفت و آن را پانسمان کرد مانند مواقعی که فرد دچار زخم هایی مانند زخم جراحی، زخم بستر، زخم دیابتی، زخم عروقی، زخم نوروپاتی می شود. این زخم ها حتما باید پانسمان شوند

دلایل پانسمان زخم در خانه
• اول از همه بسیاری از افراد توانایی خارج شدن از خانه را به آسانی ندارند، مانند افراد مسن و ناتوان، یا افرادی که تازه عمل جراحی کرده اند و دوران نقاهت را می گذرانند. برای افرادی که نمیتوانند از خانه خارج شوند و نمیخواهند در بیمارستان بستری بمانند بهترین کار ماندن در خانه و استفاده از پرستار خصوصی در منزل است.

• حتی اگر فردی توانایی خارج شدن از منزل را داشته باشد اما دلایل مختلفی مانند ترافیک و شلوغی و عدم دسترسی همیشگی به مراکز درمانی باعث می شود پانسمان و تعویض پانسمان در منزل بهتر و مناسب تر باشد.

• افراد نگران سرایت و ابتلا به بیماری های مسری مانند کرونا و آنفلونزا و عفونت های بیمارستانی را ندارند و با خیال راحت در منزل تمیز خودشان تحت پانسمان قرار میگیرند.

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید

Call Now Button