گفتاردرمانی (کاردرمانگر)

گفتاردرمانی (کاردرمانگر)

شاید شما هم تا به حال افرادی را دیده باشید که برای صحبت کردن و یا برقرار ارتباطات کلامی دچار مشکل هستند. آیا این مشکلات قابل درمان هستند؟ گفتار درمانی در واقع به درک مشکلات ارتباطی و رفع مشکلاتی از این دست می‌پردازد. گفتار درمانی در کودکان و گفتار درمانی در بزرگسالان، در نهایت به فرد کمک خواهد کرد تا بتواند از روش‌های مفیدتر و کاربرد‌ی‌تری برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کند.

مشکلات ارتباطی و چالش‌های مربوط به گفتار در افراد مختلف متفاوت است. برای مثال برخی از افراد در طیف اختلال اوتیسم وجود دارند که قادر به صحبت کردن نیستند. درحالیکه، افرادی میز وجود دارند که هنگام صحبت با دیگران تنها در بیان برخی کلمات و یا حالت بدن و نحوه بیان خود دچار مشکل هستند. اما علائم وجود این اختلالات گفتاری چیست و گفتار درمانی در منزل چه کمکی به گفتار درمانی کودکان و گفتار درمانی در بزرگسالان می‌کند؟ با دهقان درمان همراه باشید.

انواع اختلالات گفتاری- زبانی که نیاز به گفتار درمانی دارند

گفتار درمانی در کودکان و گفتار درمانی در بزرگسالان به طور کلی به رفع اختلالات زبانی، اختلالات گفتاری و اختلالات تغذیه‌ای می‌پردازد. منظور از اختلالات گفتاری مشکلاتی است که در نحوه تلفظ درست صداها به وجود می‌آید. اختلالات زبانی ناشی از عدم توانایی فرد برای کنار هم قرار دادن کلمات و بیان منظور خود است.

انواع اختلالات زبانی که توسط گفتار درمانی قابل بررسی و درمان است

اختلالات تولیدی و تلفظی : مشکلاتی که در بیان درست هجاها به وجود می‌آید.

اختلالات تسلط: مشکلاتی مانند لکنت زبان در این دسته قرار می‌گیرد. در این حالت جریان گفتار کودک و یا فرد بزرگسال به وسیله تکرار یک حرف و یا کلمه خاص دچار توقف می‌شود. تکرار جزئی حروف مانند “پ پ پ پسر” و یا “طووووولانی” شدن برخی از حرف‌ها و عبارت‌ها به دلیل اختلال لکنت زبان رخ می‌دهد.

اختلالات صوت: عدم توانایی فرد برای کنترل میزان صدای خود در صحبت کردن در این دسته قرار می‌گیرد.

اختلالات پذیرنده : اختلالاتی که در متوجه‌شدن زبان گفتاری وجود دارد.

اختلالات بیانی : اختلالاتی که در قرار‌دادن مناسب کلمات کنار هم وجود دارد.

گفتار درمانی در کودکان

اگر والدین متوجه شده باشند که کودک آن ها در بیان و تلفظ کلمات (اختلال زبانی) و با نحوه برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود  (اختلال گفتاری) دچار مشکلاتی است، بهتر است نگرانی‌های خود را با یک گفتار درمان در میان بگذارند. در این صورت می‌توانند با خیالی آسوده از اقدام بعدی خود برای آغاز گفتار درمانی در کودک‌شان مطلع شوند. برای مثال، ممکن است برخی از کودکان در مهارت‌های ارتباطی مشکل داشته باشند ولی بتوانند با هم و سالان خود به سرعت دوست شوند  و با آنها ارتباط برقرار کنند.

در این صورت ممکن است گفتار درمان به شما توصیه کند تا بیشتر “صبر کنید” و ببینید که به مرور زمان مشکل حل می‌شود یا خیر. این احتمال نیز وجود دارد که بعد از انجام مشاوره کودک  توسط یک متخصص گفتار درمانی در منل ، شروع گفتار درمانی کودکان به شما پیشنهاد گردد.

توجه به این نکتهه بسیار مهم است که بهتر است انواع اختلالات گفتاری و زبانی کودکان زود شناسایی شوند و روند گفتار درمانی آنان سریع آغاز شود. توجه به موقع به گفتاردرمانی کودکان، می‌تواند تا حد زیادی از بروز مشکلات رفتاری، مشکلات یادگیری در مدرسه (مانند خواندن و نوشتن) و مشکل برقراری ارتباطات اجتماعی در آنان جلوگیری کند.

گفتار درمانی در منزل

انجام روند درمان در کلینیک گفتار درمانی یک راه حل بسیار مفید و موثر برای کمک به کودکانی است که نیاز به گفتار درمانی دارند. گاها استفاده مکرر از متخصصین کلینیک گفتار درمانی هزینه‌های بالایی برای خانواده‌ها دارد. در ضمن خانواده‌های هستند که در محل زندگی آنان دسترسی به کلینیک گفتار درمانی کار سختی است (خانواده‌های روستایی). در این صورت والدین ناگزیر هستند تا از روش‌های گفتار درمانی کودکان در منزل استفاده کنند. طول جلسات گفتار درمانی کودکان در منزل باید حدود 15-30 دقیقه باشد و این زمان برای کودکان به صورت کاملا سرگرم کننده سپری شود. بهتر است کودک متوجه نباشد که شما روی افزایش مهارت‌های او کار می‌کنید. او باید تصور کند که در این زمان، اوقات شاد و سرگرم‌کننده‌ای را به صورت انجام انواع بازی‌ها با والدین خود سپری می‌کند، بنابراین داشتن خلاقیت در این زمینه به والدین کمک زیادی می‌کند تا راحت‌تر بتوانند کودک را با خود همراه کنند.
* روش‌های گفتار درمانی کودکان در منزل

۱ روشن و واضح صحبت کنید
۲ کودک خود را در معرض کلمات قرار دهید
۳ کتاب بخوانید

*روش های گفتاردرمانی بزرگسالان در منزل
۱ زمان بندی داشته باشید
۲ برنامه ریزی داشته باشید
۳ یک مکان مناسب برای این کار در نظر بگیرید
۴ حواس پرتی ها را به حداقل برسانید
۵ یک نفرهمراه داشته باشید
۶ ناامیدنشوید

مزیت های شرکت دهقان درمان
مدیریت تخصصی
نظارت شبانه روزی مسئول فنی
نظارت مستقیم وزارت بهداشت و درمان
رویکرد علمی در پرستاری
قیمت مناسب خدمات
پرستار خصوصی در منزل
پاسخگویی شبانه روزی

پرسش های متداول
برای دریافت هرگونه مشاوره در زمینه گفتار درمانی کودکان و گفتار درمانی بزرگسالان در منزل، می‌توانید با شماره های شرکت تماس بگیرید.

کاردرمانی در منزل
کاردرمانی از زیرمجموعه خدمات توانبخشی است.کاردرمانی علمی از پزشکی است که برای درمان بیماران با مشکلات جسمی،ذهنی و اجتماعی است.دهقان درمان برای آسودگی و رفاه بیماران امکان اعزام کاردرمانگر خانم و آقا به منزل را دارد.کاردرمانگرهای هوم ویزیت همگی دارای مجوز وزارت بهداشت و کارت نظام پزشکی هستند. بعد از ثبت سفارش تلفنی و یا آنلاین کاردرمانی در منزل،کارشناسان دهقان درمان با شما تماس گرفته و با گرفتن شرح حال دقیق،کاردرمانگر مناسب را برای بیمار شما پیشنهاد خواهند داد.

چرا کاردرمانی با دهقان درمان؟
*متخصصین حرفه ای
درمانگر های دهقان درمان تجربه چند ساله برای ویزیت در منزل دارند. کارشناس فنی ما از بین ده ها کاردرمانگر بهترین متخصص را متناسب با وضعیت بیمار انتخاب می کند.
*قیمت مناسب
هزینه کاردرمانی در منزل دهقان درمان برای تمامی مناطق تهران و شهرستان ها ثابت هست و فقط نسبت به نوع بیماری کمی اختلاف قیمت دارد. برای استعلام هزینه کاردرمانی با ما تماس بگیرید.
*تضمین کیفیت
ما کیفیت کار و تخصص درمانگر ها را تضمین میکنیم برای این تضمین هم در صورت عدم رضایت، هزینه جلسه اول از شما دریافت نمی شود.
کاردرمانی occupational therapy
کاردرمانی یکی از شاخه های علوم پزشکی و از اعضای تیم توانبخشی است. که در جهت مستقل شدن و بازتوانی بیمار مداخلات درمانی خود را برنامه ریزی میکند. متخصصان کاردرمانی با استفاده از فعالیت و تمرینات هدفمند، مشکلات ذهنی و جسمی بیماران را در جهت دستیابی به توانمندی های قبل از ابتلا به بیماری و حداکثر استقلال مدیریت و درمان میکنند. زمانی که شما سالم هستید انجام کارهای روزانه بسیار ساده است مانند پوشیدن لباس ، برداشتن ظرف ها، غذا خوردن، بیدار شدن.اما اگر دچار یک آسیب جدی شوید یا سکته مغزی داشته باشید و قسمتی از بدنتان آسیب دیده باشد نیاز به خدمات کاردرمانی دارید تا دوباره همه فعالیت هایی که قبلا انجام میدادید را بازیابی کنید.
کاردرمانی در منزل
انجام کاردرمانی در منزل بیمار دلایل زیادی میتواند داشته باشد.اما هدف اصلی این است که بیمار(کودکان و بزرگسالان) را در یک محیط حمایتی و شفابخش قرار دهیم.بعلت اینکه بیمار با خانه خود بیشتر آشنا است کاردرمانی در منزل انتخاب خوبی است و همین باعث میشود بیمار در طول درمان استرس کمتری را تجربه کند، و همچنین بهتر است بیمار کار روزانه خود را در خانه و وسیله های خود دوباره بازیابی کند، یکی دیگر از مزایای کاردرمانی در منزل این است که اعضای خانواده بیمار به راحتی در دسترس هستند و می توانند بیشتر درگیر بهبود بیمار خود شوند.
کار درمانی کودکان
کاردرمانی کودکان می تواند به بچه هایی با نیازهای مختلف کمک کند تا مهارت های جسمی، حسی ، شناختی و حرکتی خود را ارتقاء دهد و احساس موفقیت و اعتماد بنفس داشته باشند.کار اصلی کودک بازی کردن و یادگیری است و درمانگر باید مهارت های کودکان را برای بازی ، عملکرد خوب در مدرسه و فعالیت های روزانه ارزیابی و افزایش دهد.کودکان ممکن است به دلایل زیادی مثل فلج مغزی(cp) ،آسیب های بعد از زایمان،اوتیسم و … نیاز به کاردرمانی داشته باشند.انجام کاردرمانی کودکان در منزل توسط دهقان درمان  بعلت اینکه خصوصی و در فضای امن کودک انجام می شود به سیر درمان کودک سرعت میبخشد.
در جلسات کاردرمانی کودکان چه مواردی مهم است ؟
• برای کاردرمانی کودکان سعی کنید کودک به مقدار کافی خوابیده باشد.
• حتما فاصله غذاخوردن و شیر خوردن فرزندتان را با کاردرمانگر هماهنگ کنید.
• وسایل تیز و خطرناک و پرسروصدا را از دسترس خارج کنید.
• دمای محیط را تنظیم کنید،تمرین های درمانی معمولا باعث بالا رفتن دما و ضربان قلب کودک می شوند.
• نور محل انجام کاردرمانی مناسب باشد.
کاردرمانی در منزل سکته مغزی
سکته مغزی یکی از بیماری های شایع میان افرادی با سن بالای 40 سال در ایران است.این بیماری در پی پارگی یا بسته شدن عروق مغزی که موجب قطع خون رسانی به قسمتی از مغز می شود، رخ می دهد. در این شرایط ممکن است سکته باعث فوت شخص شده یا بسته به میزان آسیب مغزی، مشکلات جسمی اعم از بی حسی اندام ها، فلجی دست ها و پاها، اختلالات حافظه و… شود. اما خوشبختانه مغز انسان بسیار قدرتمند است و با کاردرمانی در منزل برای بیمار سکته مغزی می توان صدمات ناشی از بیماری را تاحد زیادی جبران نمود و در بسیاری از موارد صدمات را به طور کامل از بین برد.
کاردرمانی که در راستای تمرین درمانی و توانبخشی صورت می گیرد، مجددا توانایی نشستن، ایستادن،استفاده موثر از دست و حتی راه رفتن را به بیمار باز می گرداند. البته به شرط آنکه بیمار با روحیه مناسب و انگیزه کافی تمرینات را با دقت انجام دهد و خستگی و دردهای عضلانی را تحمل نماید.

فیزیوتراپ یا کاردرمانگر در جلسات درمانی روی اندام های مختلف بیمار متمرکز می شود و با تکنیک های درمانی نظیرحرکت دادن، کشش و ماساژ عضلات، اندام ها را به حرکت وادار می کند. احتمال دارد بیمار در حین کاردرمانی مقدار بسیار اندکی درد یا حس کشیدگی در عضلات خود احساس کند که امری طبیعی است. اما در صورتی که درد غیر عادی یا بیش از توان تحمل او است، باید درمانگر و پزشک را در جریان قرار دهد تا علت درد بررسی شود.
#افراد با شرایط زیر به کاردرمانی نیاز دارند :
• اختلالات پردازش حسی
• آسیب های مغز یا نخاع
• مشکلات یادگیری
• اختلالات رشدی
• آرتروز
• اختلالات در سلامت روان یا مشکلات رفتاری
• •آسیب های ارتوپدی نظیر شکستگی استخوان، جراحی تاندونی و…
• تاخیر در رشد جسمی یا ذهنی
• شرایط بد پس از جراحی
• سرطان
• آسیب های شدید دست
• فلج مغزی و سایر بیماری های مزمن
توانبخشی سالمندان با کاردرمانی
توانبخشی یکی از شاخه‌های علوم پزشکی است و در اصطلاح انگلیسی به آن Rehabilitation نیز گفته می‌شود. در این علم، به فرد کمک می‌شود تا پس از ابتلا به مشکلاتی نظیر سکته مغزی، ضایعات نخاعی، جراحی‌های ارتوپدی، ضربه مغزی، سوختگی، مشکلات تعادل و غیره، تا حد امکان بر مشکل غلبه کرده و مانند قبل استقلال عملکردی خود را بازیابد.
بر خلاف علم پزشکی، در توانبخشی دارویی تجویز نمی‌شود و روند بهبود فرد تدریجی است. کاردرمانی نیز یکی از زیرشاخه های علم توانبخشی است. توانبخشی سالمندان با کاردرمانی میتواند به رفع و تعدیل آسیب های جسمی ،ذهنی و روانی سالمند کمک کند.در شرایطی انجام فیزیوتراپی در منزل میتواند در کنار کاردرمانی برای سرعت در بهبودی بیماری تاثیرگذار باشد.
اهداف توانبخشی
پیشگیری از معلولیت، جلوگیری از پیشرفت آن، با کمک رسانه و دولت افزایش سطح دانش عمومی نسبت به توان‌خواهان و جلب نظر آن‌ها برای رفع نیازهایشان، تطابق زندگی فرد توان‌خواه با جامعه و رفع توانایی ایشان و ارائه تسهیلات تخصصی به بیماران و توان‌خواهان که یکی از مصادیق آن، حضور در منزل فرد، برای خدمت رسانی بهتر، سریعتر و با کیفیت بالاتر است که دهقان درمان تمرکز خود را برای ارائه بهترین خدمات ممکن در این زمینه و ارتباط بیمار با کلینیک‌های نزدیک و متخصصان دنبال می‌کند.
درمان بیماران مبتلا به فلج مغزی با استفاده از کاردرمانی
بیماری فلج مغزی ، فرد را از انجام حرکت های ضروری مانند نشست و برخاست و راه رفتن باز می دارد و این بدان معناست که زندگی روزانه فرد مختل می شود. اما نمی شود دست روی دست گذاشت و به هر حال با انجام روش های درمانی عملی باید فرد را به زندگی روزانه برگرداند. یکی از بهترین روش ها برای تقویت عضلات فرد استفاده از درمان های متخصصین کاردرمانی است.
کاردرمانی بخش جدایی ناپذیر از برنامه درمانی کلی بیمار فلج مغزی است. هدف از مداخلات کاردرمانی، ارتقا توانایی فرد در انجام فعالیت های روزانه به شکلی است که باعث افزایش کیفیت زندگی آن ها شود. در طول فرآیند کاردرمانی یک درمانگر آموزش دیده فرد را برای پذیرش، سازگاری، جبران و بهره وری از حداکثر عمکرد راهنمایی می کند. اما آن ها دقیقا در این چرخه چه نقشی دارند؟ آنها توانایی ها و محدودیت های عملکرد بدنی ، سطح عملکرد شناختی (یعنی مهارت های استدلال و پردازش) ، نیازها و خواسته های عاطفی و توانایی و تمایل به سازگاری و جبران فرد را در نظر می گیرند و به آن ها کمک می کنند تا در انجام کارهای روزانه در منزل، مدرسه، محیط کار و اجتماع توانمند شوند. در کنار تمام اینها نمی توان از نقش سیستم پشتیبانی و محیط خانه برای شتابدهی به فرآیند کاردرمانی غافل شد.
کاردرمانی کودک مبتلا به فلج مغزی
همانند فیزیوتراپی و گفتاردرمانی ،برنامه درمانی در کاردرمانی برای هر کودک مبتلا به فلج مغزی متفاوت است. برنامه کاردرمانی هر کودک کاملاً فردی و متناسب با تواناییهای جسمی ، فکری و اجتماعی، عاطفی آنهاست. در اولین جلسه کاردرمانی فرزند شما، متخصص کاردرمانی ارزیابی کاملی را انجام می دهد. این ارزیابی ابعاد رشد حرکتی، ادارکی، شناختی و تطابقی کودک شما را در بر میگیرد. در ادامه به چند مورد از تقویت مهارت های کودک مبتلا به فلج مغزی با استفاده از روش کاردرمانی کودک در منزل اشاره می کنیم:
• برقراری تعادل : از طریق بازی به کودک یاد می دهند تا تعادل را در دو طرف بدن به طور همزمان برقرار کند
• افزایش قدرت و ثبات بدنی:  به طور مثال تقویت و تسهیل عضلات شانه و مچ دست از طریق تمرین درمانی
تقویت ادراک بصری : این فعالیت ها توانایی درک ،ارزیابی و تفسیر آنچه را که مشاهده می شود ، بهبود می بخشد. فعالیت ها شامل معماهای الفبایی ، بازی با اشکال مختلف است.

• خود مراقبتی : توانایی انجام فعالیت های زندگی روزمره را بهبود می بخشد و کودک را برای استقلال بیشتر در خانه، مدرسه و اجتماع برای انجام فعالیت ها مانند خواندن و نوشتن، تعامل، بازی کردن و …آماده می کند.
اهداف کاردرمانی در بیماران فلج مغزی(cp)
استقلال در انجام کارها یکی از بحرانی ترین چالش های بیماران مبتلا به سی پی و خانواده آنها است. از همین رو حضور متخصصان کاردرمانی در منزل کمک می کند تا بیماران به شیوه ای علمی، در مدت زمان معین و با انجام تمرینات و وظایف مشخص استقلال خود را در انجام کارهای روزانه به دست بیاورند و بار استرس روانی را از دوش اعضای خانواده خود بردارند. متخصصان کاردرمانی متبحر و مجرب با تنظیم یک برنامه کلی کاردرمانی مشتمل بر وظایف مختلف که هر کدام اهداف خاصی را دنبال می کنند، سعی می کنند بیمار، توانمندی و استقلال لازم را به دست بیاورد. از جمله:
• افزایش شانس آن ها برای استقلال و خودآگاهی از طریق کمک در راه رفتن و حرکت کردن
• بهبود توانایی یادگیری آنان مانند خواندن و نوشتن
• کمک برای انجام کارهای روتین زندگی مانند خوردن و نوشیدن ، حمام رفتن، لباس پوشیدن •بهبود کیفیت زندگی بیمار مبتلا به فلج مغزی
• تعامل با همسالان، مراقبان و والدین
هزینه کاردرمانی در در منزل
هزینه کاردرمانی در منزل تهران به نوع بیماری و مدت زمان مورد نیاز هر جلسه بستگی دارد. ما همواره سعی کرده ایم در عین حفظ کیفیت با هزینه معقول، خدمات کاردرمانی در منزل شما ارائه دهیم تا تمامی بیماران با هر توان مالی بتوانند از این خدمات بهره ببرند. یکی از ویژگی های دهقان درمان پایین بودن تعرفه کاردرمانی در منزل در تمامی نقاط شمال تهران، غرب تهران ، شرق تهران و جنوب تهران است.برای استعلام هزینه کاردرمانی با شماره های زیر تماس بگیرید.
09129615938     02126306561
دیدگاه و نظر
هزینه کاردرمانی در در منزل
هزینه کاردرمانی در منزل تهران به نوع بیماری و مدت زمان مورد نیاز هر جلسه بستگی دارد. ما همواره سعی کرده ایم در عین حفظ کیفیت با هزینه معقول، خدمات کاردرمانی در منزل شما ارائه دهیم تا تمامی بیماران با هر توان مالی بتوانند از این خدمات بهره ببرند. یکی از ویژگی های هوم ویزیت ثابت بودن تعرفه کاردرمانی در منزل در تمامی نقاط شمال تهران، غرب تهران ، شرق تهران و جنوب تهران است.برای استعلام هزینه کاردرمانی با شماره های زیر تماس بگیرید.

مزیت های شرکت دهقان درمان:
مدیریت تخصصی
نظارت شبانه روزی مسئول فنی
نظارت مستقیم وزارت بهداشت و درمان
رویکرد علمی در پرستاری
قیمت مناسب خدمات
پرستار خصوصی در منزل
پاسخگویی شبانه روزی

  • اشتراک گذاری:

دیدگاه خود را درج کنید

Call Now Button